مراقبت پوست

سرم ضد جوش

چگونه بهترین سرم های درمانی ضد جوش گیاهی با توجه به ترکیبات تشکیل دهنده آنها انتخاب کنیم؟

شناخت انواع جوش های پوستی و ترکیبات موثر بر درمان آنها

در بین بیماری های پوستی، جوش ها و آکنه از شایع ترین موارد هستند که معمولا با پیشگیری های ساده ای می توان از بروز آن ها تا حد زیادی جلوگیری کرد. این بیماریهای شایع معمولا در سنین مختلف، دلایل یکسانی دارند و با روش های مشابهی درمان میشوند. بهترین محصولات و روتین پوستی برای پیشگیری و درمان جوش های صورت چیست؟

بهترین سرم های ضد جوش گیاهی کدامند؟ چه چیزی باعث پدید آمدن جوش های پوستی و اکنه میشود؟ تحقیقات نشان داده است که افرادی که در روز حداقل 10 دقیقه صرف رسیدگی به پوست خود میکنند و روتین پوستی درستی دارند، تا 70 درصد در ریشک کتری برای ابتلا به بیماری های شایع پوستی مانند آکنه و جوش های پوستی هستند. در ادامه بهترین روتین پوستی برای داشتن پوستی سالم را توضیح خواهیم داد.

در ادامه با این مقاله همراه باشید تا به شایع ترین و مهم ترین سوالات درباره جوش های پوستی، علت پدیدار شدن انها و روش های درمان آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چه عاملی باعث پدیدار شدن جوش ها می شود؟

همانطور که گفته شد، جوش های پوستی از شایع ترین بیماری های پوستی هستند. علل پدیدار شدن جوش های پوستی سر سیاه و یا سر سفید، تماما به حالت و کاندیشن پوست برمیگردد. اما چه مواردی بر روی پوست تاثیر می گذارد؟

1. سن و هورمون ها

مهم ترین عامل داخلی که میتوان برای علت جوش های سر سفید دانست، هورمون ها و سن افراد است. تغییرات هورمونی که در سنین مختلف رخ می دهد، یکی از عاملین اصلی افزایش و کاهش میزان چربی پوست است. بر هم خوردن توازن هورمون ها در دوره بلوغ برای نوجوانان بسیار متداول است و به همین دلیل، جوش هایی که در سنین نوجوانی پدیدار میشوند، معمولا به تغییرات هورمونی مربوط میشوند.

خانم ها نیز در چرخه جنسی ماهانه خود، تغییرات هورمونی شدیدی را تجربه میکنند که میتواند عامل بر هم خوردن توازن چربی های پوست و نیز پدیدار شدن جوش های سر سفید باشد. دوران بارداری از دیگر مواردی است توازن هورمون ها در بدن به هم میخورد و می تواند پوست را مستعد ابتلا به جوش های سر سفید کند. در تمامی موارد گفته شده، استفاده از روتین و رژیم های غذایی و محصولاتی مانند سرم ضد جوش گیاهی میتواند به سلامت پوست شما کمک کند.

2. رژیم غذایی، سبک زندگی و روتین پوستی

همانطور که میدانید، پوست های چرب بیشتر مستعد جوش های سر سفید دردناک هستند. علت شایع بودن جوش های سر سفید در پوست های چرب، به لایه هیپودرم مربوط میشود. هیپودرم، لایه چربی زیر پوست است که با افزایش میزان چربی این لایه، جوش های پوستی پدیدار میشوند. رژیم غذایی ناسالم، به طور دقیق تر غذاهای بسیار چرب و سرخ کردنی، بسیار در میزان چربی های پوستی و همچنین چربی های احشایی موثر هستند.

اما سبک زندگی فقط به تغذیه محدود نمیشود. آخرین تحقیقات نشان میدهد یک روتین خواب درست برای افراد میتواند به سلامت بدن بسیار کمک کند. داشتن روتین خواب درست به عملکرد ارگان هایی مانند کبد و مغز بسیار کمک میکند که در تنظیم متابولیسم و سوخت و ساز بدن بسیار موثر هستند. هرگونه تغییرات متابولیسم بدن می تواند به کم شدن چربی ها و یا افزایش مصرف چربی های بدن منجر شود و باعث پدیدار شدن جوش های سر سفید در سطح پوست شوند.

3. استعمال مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی

مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی با تاثیر بر کبد، پایانه های سیناپسی سلول های مغز و همچنین اختلال در سوخت و ساز بدن، مینتوانند باعث ایجاد جوش های سرسفید شوند. در بسیاری از افرادی که مصرف الکل دارند و دچار بیماری کبد چرب می شوند، قسمت های وسیعی از پوستشان مبتلا به جوش های سر سفید میشود که علت اصلی آن، اختلال در چربی سوزی، سوخت و ساز بدن و انباشت چربی است.

در بسیاری از موارد، استفاده از سرم های ضد جوش گیاهی میتواند به این افراد در داشتن پوست سالم کمک کند. اما تاثیر این سرم ها مقطعی بوده و به صورت مقطعی  و برای درمان کامل باید مصرف الکل و مواد مخدر تا حد امکان کاهش یابد. با کاهش مصرف مواد تحریک کننده کبد و بهبود وضعیت این ارگان حیاتی روند بهبودی در پوست نیز مشاهده میشود. اما در تمامی این مدت باید از مواد دارویی کاندیشنر پوست استفاده شود تا آسیب به پوست به حداقل برسد.

4. استرس و وزن

یکی از دلایلی که میتواند باعث به هم زدن متابولیسم بدن و تعادل هورمونی شود، استرس های شدید است. در بسیاری از موارد، پوست هایی که مستعد جوش های سر سفید هستند، با بی خوابی و استرس های شدید، می توانند دچار بیماری هایی پوستی مانند آکنه و جوش های سر سفید متعدد شوند. وزن نیز از عواملی است که به صورت مستقیم با میزان چربی های پوست ارتباط دارد. میتوان گفت که در افرادی که اضافه وزن دارند و از چاقی رنج میبرند، لایه چربی پوست ضخیم تر بوده و احتمال پدیدار شدن جوش های پوستی در آنها بیشتر است.

بهترین سرم های ضد جوش گیاهی

پوست از مهم ترین عوامل جذابیت و زیبایی در انسان است. داشتن یک پوست سالم نیازمند پیروی از یک روتین بسیار مناسب و مراقبت است. آثاری مانند جای زخم، جوش ها و منافذ باز پوست، از مهم ترین خستگی ها و کسالت های پوستی هستند. همانطور که گفته شد، جوش ها میتوانند از عوامل مختلفی مانند چاقی، استری، وزن، آلودگی هوا و رژیم غذایی نا مناسب، سن و مواد مخدر و مشروبات الکلی نشات بگیرد. با این حال. جوش ها یه صورت موضعی قابل درمان هستند و با داشتن یک روتین پوستی مناسب و سالم میتوان از این بیماری ها جلوگیری کرد.

یکی از مهم ترین انتخاب هایی که باید در روتین پوستی خود داشته باشید استفاده از سرم های ضد جوش است. انتخاب یک محصول درست میتواند به شما در داشتن پوستی صاف و شاداب کمک کند. در این انتخاب باید فاکتور های متعددی را مورد بررسی قرار دهید که در ادامه به طور مفصل به آنها پرداخته شده است.

چگونه بهترین سرم ضد جوش گیاهی را انتخاب کنیم؟

در انتخاب بهترین محصولات روتین پوستی، مواردی مانند ترکیبات محصول، برند محصول و موارد استفاده محصول مورد نظر را بدانید. بسیاری از افراد برای جوش ها پوستی خود از ماسک های ضد جوشی استفاده میکنند که ممکن است برای پوستشان مضر باشد. در ادامه ترکیبات تشکیل دهنده محصولات ضد جوش را به طور مفصل بررسی خواهیم کرد. در انتهای این مقاله شما میتوانید بهترین روتین ضد جوش مورد نیاز برای پوست خود را انتخاب و تهیه نمایید.

1. سرم های ویتامینه را انتخاب کنید!

در زندگی امروزه، مصرف میوه ها و حفظ رژیم غذایی سالم بسیار مشکل شده است. به همین دلیل ممکن است بدن با کمبود ویتامین هایی مانند ویتامین های گروه B که در سلامت پوست بسیار موثر هستند  مواجه شود. به همین دلیل استفاده از سرم های ضد جوشی که ویتامینه هستند می تواند استاندارد های روتین پوستی شما را بسیار بالاتر ببرد و اثربخشی این محصولات را نیز افزایش میدهد. ویتامین های گروه B  در سلامت پوست موثر هستند و بهتر است محصولات آرایشی و مراقبی که استفاده میکنید حاوی ویتامین های گروه B باشد.

2. از محصولات برند استفاده کنید!

برای انتخاب بهترین محصولات آرایشی، همواره بهترین انتخاب در نمایندگی ها و فروشگاه های معتبر یافت میشود. استفاده از محصولات برند این مزیت را دارد که به شما اطمینان میدهد محصول مورد نظر شما با بهترین متریال و تمامی کیفیت ساخته شده است. این محصولات همچنین از برترین تکنولوژی استفاده میکنند و برای پوست های مختلف حساسیت زایی نخواهد داشت.

3. قدرت نفوذ، اثربخشی, نرم کنندگی و شفافیت

4 فاکتور اصلی که باید در انتخاب سرم های ضد جوش گیاهی در نظر داشته باشید، قدرت نفوذ، اثربخشی محصول، خاصیت نرم کنندگی و خاصیت شفاف کنندگی پوست است. محصولاتی که امروزه در بازار مشاهده میشود معمولا سه مورد از 4 مورد بالا را دارند و برای استفاده مقرون به صرفه هستند. اما استفاده از بهترین برندها و محصولات اورجینال، تمام 4 مورد گفته شده بالا را در قالب یک محصول به شما ارائه خواهد داد.

خاصیت نرم کنندگی و شفافیت برای محصولات ضد جوش که معمولا باعث کاهش چربی پوست می شود الزامی است. زیرا کم شدن چربی پوست با خشکی های پوست رابطه مستقیمی دارد. از طرف دیگر، چربی پوست میتواند از ورود مواد مغذی، آب و داروها به پوست جلوگیری کند و حتی تنفس پوستی را نیز مختل کند. در نتیجه این سرم ها باید قدرت نفوذ در پوست های چرب را داشته باشند تا اثربخشی خود را داشته باشند.

چه ترکیباتی خاصیت ضد جوشی دارند؟ ایا میتوانیم در منزل سرم ضد جوش درست کنیم؟

بسیاری از افراد به تجربه های بدی از مصرف این محصولات دارند که نداشتن اثربخشی مطلوب و وخیم تر شدن جوش ها از علل این تجارب است. به همین دلیل به محصولات بهداشتی خیلی اعتماد ندارند و قصد دارند این مواد را به صورت ارگانیک در منزل تهیه نمایند. مواد تشکیل دهنده سرم های ضد جوش گیاهی معمولا سالیسیلیک اسید، آزلائیک اسید، لاکتیک اسید، سبومین، روغن درخت چای و دیگر مواد گیاهی است.

این مواد با تعدیل چربی پوست به برطرف شدن و درمان موضعی جوش های پوستی بسیار کمک میکنند. اما هر کدام از این مواد برای چه نوع جوش هایی اثربخشی دارند؟ در ادامه به طور مفصل به خواص این محصولات پرداخته خواهد شد و شما در انتهای این مقاله می توانید محصول مورد نظر خود را حتی در منزل تهیه نماید.

1. سالیسیلیک اسید

اسید ها همواره به عنوان لایه بردار های طبیعی پوست استفاده شده اند. سالیسیلیک اسید یکی از بهترین اسید های لایه بردار ملایم است که سلول های مرده پوست و چربی های اضافه روی پوست را جمع آوری و از بین میبرد. علاوه بر این خواص، سالیسیلیک اسید دارای خاصیت ضد التهابی نیز میباشد که برای جوش های التهابی و وخیم بسیار لازم است. این اسید پایه تمامی محصولات ضد جوش است و در بهبود تمامی انواع جوش های پوستی موثر است.

2. گوگرد

گوگرد یک ماده معدنی موثر در کاهش چربی است. گوگرد به تنهایی برای پوست مضر است و ماده ای سمی میباشد، در نتیجه مصرف آن در ساخت سرم های ضد جوش گیاهی خانگی توصیه نمیشود. در بسیاری از محصولات ضد جوش، گوگرد به عنوان یکی از اصلی ترین و موثر ترین اجزا محسوب میشود. گوگرد همچنین خاصیت ضد میکروبی دارد و و برای جوش هایی که ناشی از بیماری های میکروبی هستند نیز ایده آل است. باید بدانید که مصرف بیش از حد گوگرد نیز باعث ایجاد جوش های پوستی میشود در نتیجه بهتر است محصولاتی که گوگرد دار هستند را از بهترین و معتبرترین برند ها و فروشگاه ها تهیه نماید.

3. روغن درخت چای

روغن درخت چای از دیرباز به خواص ضد میکروبی و ضد التهابی شناخته شده است. در بسیاری از ماسک ها و سرم های ضد جوش از روغن درخت چای استفاده شده است. ترکیبات این روغن توسط صاحبان برند تعدیل میشوند و عوامل حساسیت زا از آنها حذف یا خنثی میشوند. با این حال، افرادی که به دنبال تهیه یک ماسک صورت خانگی هستند، بهتر است این مورد بر خلاف خاصیت های فوق العاده خود فاکتور بگیرند، زیرا امکان حساسیت پوست در بعضی افراد وجود دارد. مهم ترین برتری محصولات بهداشتی نسبت به محصولات خانگی، تعدیل سازی شده بودن محصولات و ضد حساسیت بودن محصول است.

4. سبومین

محلول هایی که از ترکیب سبومین بهره میبرند،بهترین محصول برای جوش های التهابی و جوش های سرسیاه هستند. سبومین تعدیل کننده بسیار قوی برای چربی پوست است و میتواند با کنترل چربی پوست از جوش های سرسیاه و التهابی جلوگیری کند. این ماده ضد میکروب و باکتری بوده و باعث ازبین رفتن باکتری های مولد جوش میشود.

5. آزلائیک اسید

همانطور که گفته شد، اسید ها همواره برای درمان جوش های التهابی، سرسیاه و همچنین آکنه کاربرد داشته اند. آزلائیک اسید یکی از اسید هایی است که به عنوان لایه بردار و مرطوب کننده اثر میکند. این اسید به صورت چشمگیری باعث کاهش فاکتور های حساسیتی می شود.

به صورت کلی، نظرات متخصصین و پزشکان برای درمان انواع جوش ها اولویت دارد ولی ساخت یک محصول گیاهی در منزل کار بسیار دشواری نیست. شما نیز میتوانید با استفاده از ترکیباتی که در بالا گفته شد، یک ماسک صورت یا سرم ضد جوش گیاهی خود را بسازید و از تاثیر ان لذت ببرید. با این حال دقت داشته باشید، همانطور که اشاره شد، مواد حساسیت زا می توانند باعث صدمه به پوست شما شوند و تهیه این ماسک ها برا یافرادی که تخصص کافی ندارند توصیه نمی شود. به همین دلیل پیشنهاد میکنیم از محصولاتی که برند هستند و با تکنولوژی بالا ساخته شده اند استفاده کنید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *